Noc Bibliotek - relacja

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach kolejny raz włączyła się w wielkie biblioteczne wydarzenie jakim jest Noc Bibliotek. Hasło tegorocznego IX wydania brzmiało: „Absurd nie czytać”. Na wszystkich, odwiedzających naszą Bibliotekę 6 października 2023 roku, czekało wiele atrakcji. Zapraszamy do relacji, przeżyjmy to jeszcze raz!

8:30 – 12:30  -  „ABSURD NIE CZYTAĆ Z GWIAZD”
Noc Bibliotek rozpoczęliśmy niezwykłą kosmiczną przygodą z Planetarium. Ten rok poświęcony jest Mikołajowi Kopernikowi, więc była to super okazja aby przybliżyć dzieciom i młodzieży tajemnice Kosmosu.

Fascynujące pokazy w mobilnym planetarium połączone z warsztatami dla grup zorganizowanych odbyły się w Sali Audiowizualnej i Dziale Multimedialnym, trwały około 1 godziny zegarowej każdy i podzielone były na 4 bloki tematyczne dostosowane do wieku uczestników:

 

 1. blok tematyczny dla dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 2 i Nr 4 w Polkowicach (6-latki).
  Pokaz „Gwiezdne opowieści” o tym, co widać na niebie. Dzieci obejrzały Księżyc, Słońce i wszystkie planety, poznały najciekawsze gwiazdozbiory, galaktykę, a także deszcz meteorów + warsztat „O Słońcu, Ziemi i Księżycu”, podczas którego młodzi odkrywcy podziwiali kosmos bez wychodzenia z Biblioteki zgłębiając wiedzę o otaczającym nas wszechświecie.
 2. blok tematyczny dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 w Polkowicach (przedział klas 1-3).
  Pokaz „Nasze niebo” o fazach Księżyca i planetach Układu Słonecznego, o kometach i deszczu meteorów oraz o Drodze Mlecznej. Uczestnicy uczyli się rozpoznawać najjaśniejsze gwiazdy i charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdozbiory, a także poznali gwiazdozbiory zodiakalne
  + warsztat „O Układzie Słonecznym” - uczniowie wspólnie wykonali model Układu Słonecznego, dowiedzieli się jakie obiekty go tworzą, a także poznali najbardziej charakterystyczne parametry fizyczne poszczególnych planet.  
 3. blok tematyczny dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 w Polkowicach (przedział klas 4-6).
  Pokaz „Od zmierzchu do świtu” dał możliwość poznać aktualne dzienne i nocne niebo: Księżyc i jego fazy, Słońce, planety, kometę i deszcz meteorów, czyli Układ Słoneczny. Na rozgwieżdżonym niebie uczniowie obejrzeli charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory, zobaczyli jak niebo zmienia się w ciągu nocy i roku, czyli poznali konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dowiedzieli się m.in. jak odnaleźć Gwiazdę Polarną i dlaczego jest ona taka wyjątkowa oraz co oznaczają pojęcia: zodiak, ruch wirowy i obiegowy
  + warsztat „O Układzie Słonecznym”, na którym uczniowie wykonali na planszy model Układu Słonecznego, poznali obiekty wchodzące w jego skład, a także najbardziej charakterystyczne parametry fizyczne poszczególnych planet.
 4. blok tematyczny dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 w Polkowicach (przedział klas 7-8).
  Pokaz „Dwa małe kawałki szkła”, podczas którego uczniowie  poznali historię rozwoju astronomii i technik obserwacyjnych – od pierwszej lunety, którą Galileusz obserwował księżyce Jowisza, pierścienie Saturna i fazy Wenus, aż po Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Dowiedzieli się jak działają teleskopy, a także jak największe obserwatoria badają obiekty i zjawiska odległe o miliardy lat świetlnych. Poznali pytania i zagadki kosmosu, które wciąż czekają na swoją odpowiedź.

  Pokazy połączone z warsztatami astronomicznymi dostarczyły niezapomnianych przeżyć a przeprowadzili je astronomowie z Centrum Edukacyjnego Planeta Anuka, które działa od 2009 roku. Tworzą je pasjonaci zawodowo zajmujący się badaniami Kosmosu, astronomowie i fizycy, obdarzeni umiejętnościami ciekawego przekazywania wiedzy.


„ABSURD NIE TWORZYĆ” to tytuł przewodni kolejnego działania  Nocy Bibliotek, na które złożyły się warsztaty w ramach projektu: EtnoKultura? Jestem na tak!

O godzinie 13:00 wystartowały warsztaty „Rękodzięło w EtnoKulturze”, które wprowadziły uczestników  w fascynujący świat słowiańskich motywów, słowiańskiej kultury, a także pozwoliły zapoznać się z tradycyjną techniką ozdabiania materiałów – blockprinting. To metoda, w której tworzymy magiczne wzory na ekotorbach, używając stempli. Wszyscy obecni na warsztatach byli zafascynowani procesem tworzenia i odkrywania swojego artystycznego talentu. Przewodnikiem przez tę artystyczną podróż był niezwykły Robert (Robb) Maciąg, pisarz, pedagog i utalentowany fotograf! Jego pasja do podróży i odkrywana świata doczekała się wyróżnienia w prestiżowym magazynie National Geographic – dwukrotnie! Dziękujemy za wspaniałą, dwugodzinną podróż po tajemniczym świecie EtnoKultury!
Warsztaty odbyły się w Czytelni i przeznaczone były dla osób w każdym wieku.

W godz. 16:30 - 20:30 odbyły się warsztaty artystyczne „Inspiruje nas EtnoKultura” z Agnieszką Kujawą-Bartosik - akwarelistką z Zielonej Góry. Pani Agnieszka częściowo oddała uczestnikom inicjatywę w poszukiwaniu tematu. Prosiła, żeby wybrali takie miejsca w naszym regionie, w których lubią spędzać czas. Oczywistym wyborem były lasy, bo nie brakuje ich w naszej okolicy. Na początek jednak wskazała na bardzo istotną cechę malarstwa akwarelowego, jaką jest spontaniczność, lekkość, uproszczenie, schematyczność oraz swoista zabawa plamami kolorów. Sztuka polega na tym, żeby umiejętnie mieszać farby, swobodnie nanosić na papier barwne plamy w odpowiedniej kolejności (od najjaśniejszych po ciemniejsze).  Na początek krótka rozgrzewka – bardzo krótki barwny szkic (od razu farbami) prostego krajobrazu na małym formacie – niebo, pasek lasu i trzcin w oddali, jezioro lub rzeka, kilka drewnianych pali, delikatne odbicia w wodzie. Najtrudniejsza okazała się dla uczestników świadoma rezygnacja ze szczegółów. Pejzaż miał pozostać bardzo uproszczony, umowny. Każdy rozwiązał to zupełnie inaczej.
W drugiej części zajęć uczestnicy „weszli” do lasu. Trochę już jesiennego, bo pod drzewami sporo rudych liści. Wszyscy dostali takie samo zdjęcie (Bory Dolnośląskie), ale miało być tylko inspiracją do swobodnej interpretacji tego tematu.  Kilka wskazówek prowadzącej zajęcia na początek, a dalej już sami musieli zmagać się z wodą zabarwioną pigmentami farb akwarelowych. Powstały piękne prace o zróżnicowanej kolorystyce, nastroju i klimacie. Jedno jest pewne, dzięki takim spotkaniom powstała w miarę stała grupa entuzjastów, którzy chcą nadal się spotykać! Super!
Warsztaty odbyły się w Sali Audiowizualnej i przeznaczone były dla osób dorosłych.

 „CZYTAĆ REPORTAŻ? CZEMU NIE!”
Punkt 16:00, w Czytelni swoje spotkanie rozpoczęły uczestniczki Sekcji Reportażu. Panie dzieliły się wrażeniami po lekturze fascynujących reportaży z Brazylii autorstwa Eliane Brum pt. „Kolekcjoner  porzuconych dusz” oraz historii małego, żydowskiego miasteczka pt. „Izbica, Izbica” Rafała Hetmana. „Kolekcjoner porzuconych dusz”, to interesująca pozycja dla wszystkich ceniących prawdziwe, bolesne i trudne opowieści, tworzące obraz Brazylii, którego próżno szukać w turystycznych przewodnikach.
„Izbica, Izbica” Rafała Hetmana, to poruszająca, wstrząsająca i niestety prawdziwa historia mieszkańców małego miasteczka na Lubelszczyźnie. Tu w czasie II wojny światowej  rozegrały się jedne z najbardziej przerażających scen Holokaustu. Oba reportaże wywołały w uczestniczkach wiele emocji, wzruszyły i poruszyły do głębi.

Oprócz wymienionych działań przez cały czas trwania Nocy Bibliotek, od godziny 8:30 do 21:00, towarzyszyły nam akcje, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników w każdym wieku:

„Lubisz Bibliotekę? Przybij pi(ecz)ątkę!” – zabawa w zbieranie pieczątek i przy okazji zwiedzanie Biblioteki. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie odebrać w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym kartę do przybijania pieczątek, z tą kartą odwiedzić wszystkie Działy Biblioteki i przybić pieczątki. Na końcu wrócić do Działu Dziecięco-Młodzieżowego, gdzie za uzbieranie wszystkich pieczątek czekały upominki.

„Akcja zielony regał czyli Plantcrossing w Bibliotece” - akcja wymiany roślin. Uczestnicy  mogli przynieść swoje sadzonki, nasiona lub cebulki i wymienić je na inne gatunki. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i pozwoliła na urozmaicenie kolekcji roślin wielu miłośników ogrodnictwa. To była świetna okazja, żeby poznać innych miłośników zieleni i podzielić się swoimi doniczkowymi skarbami. Wszyscy jednak byli zadowoleni i uśmiechnięci. Nie zabrakło też ciekawych rozmów i porad ogrodniczych. Każdy uczestnik mógł wypożyczyć książkę o tematyce ogrodniczej lub przyrodniczej, jak dbać o rośliny i środowisko. Biblioteka w Polkowicach pokazała, że czytanie i ogrodnictwo to pasje, które łączą ludzi i sprawiają radość.

„Absurd nie dzielić się” – wymiana książek połączona z kiermaszem. Każdy z odwiedzających tego dnia naszą Bibliotekę mógł przynieść przeczytane przez siebie książki, wymienić na inne a swoimi podzielić się z chętnymi czytelnikami. Super akcja! 

 „Czasopismo i Kawa – duet idealny!” - Biblioteka, to miejsce zaprojektowane tak, by każdy czytelnik czuł się w niej dobrze i mógł znaleźć w niej miejsce dla siebie. W Noc Bibliotek, w naszej Czytelni można było miło spędzić czas, odpocząć, popracować, czy przeczytać prasę,  pijąc aromatyczną kawę.

W Noc Bibliotek mieliśmy okazję przeżyć w naszej Bibliotece niesamowitą przygodę pełną kreatywności, twórczego zgłębiania tajemnic Kosmosu oraz artystycznych i ogrodniczych wyzwań. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie oraz pogodę ducha i twórczy entuzjazm!

red. M.Gardyza

Strony w dziale:

Strony w dziale: