"OPOWIEŚCI O ETNOKULTURZE" - KAMISHIBAI - relacja

27.06 br. kolejny raz spotkaliśmy się z kamishibai, formą teatralną wywodzącą się z tradycji Japonii. Warsztaty artystyczne „Opowieści o EtnoKulturze”, które poprowadziła Pani Urszula Ziober-Flieger, stanowią kolejną odsłonę projektu „EtnoKultura? Uczestniczę!”.     

Tydzień temu odbyły się zajęcia poświęcone kamishibai, na których wymyślaliśmy opowieść związaną z historią polkowickiej Biblioteki, która stworzy podstawę przyszłego spektaklu. 
Jej bohaterowie, dwoje dzieci, przeżywają niezwykłą przygodę, w trakcie której przenoszą się w przeszłość, do czasu powstania pierwszego polskiego punktu bibliotecznego w naszym mieście. Polkowice oczywiście wyglądały wtedy zupełnie inaczej niż dziś. Wszystkie wydarzenia prowadzą do nieoczekiwanej puenty.

Teraz zadaniem naszym, uczestników warsztatów, było stworzyć ilustracje do tej opowieści, które pomogą wyobrazić sobie jej bohaterów i ich przygody oraz miejsca w niej przedstawione. Podzieliliśmy fabułę na części będące podstawą do naszych obrazów. Mieliśmy pracować nad nimi, wykorzystując technikę kolażu, czyli tworzenia kompozycji 
z wykorzystaniem fragmentów ilustracji wyciętych z gazet, fotografii, starych książek, naklejanie ich na papier i łączenie ich z tradycyjnymi technikami plastycznymi. Nawiasem mówiąc, kolaż  (fr. collage) pojawił się w głębokim średniowieczu właśnie w Japonii – pierwsze przykłady kolaży to prace XIII-wiecznych kaligrafów japońskich.

Kilka godzin spędziliśmy z nożyczkami i bawiliśmy się, wymyślając i układając swoje obrazy 
z kawałków papieru. Technika kolażu pozwala na pewną umowność, prostotę i minimalizm (tak ważny dla estetyki japońskiej sztuki). Ilustracje nie zdradzają niczego do końca, mają być kanwą snutej przez narratora opowieści. Mają pobudzić wyobraźnię i tworzyć jej nastrój.

Nas samych zaskoczyły efekty naszej pracy. Wykorzystując sugestie Pani Urszuli stworzyliśmy piękne i zabawne ilustracje do spektaklu teatru kamishibai  pt. „Co się zdarzyło w polkowickiej Bibliotece”. Teoretycznie jest on przeznaczony dla najmłodszych czytelników, ale wierzymy, że zainteresuje także wielu dorosłych. Poza tym przybliża historię naszego regionu oraz wpisuje się w obchody 75-lecia polkowickiej Biblioteki.    


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Zadanie „EtnoKultura? Uczestniczę!”

red. M.Gardyza

Strony w dziale:

Strony w dziale: