Relacja z warsztatów artystycznych z Michałem Smołą

W naszej Bibliotece ruszyły warsztaty artystyczne z cyklu „BLISKO sztuki” organizowane w ramach projektu „Biblioteka zawsze BLISKO kultury”. 24 lipca entuzjaści takich zajęć spotkali się na polkowickim rynku z architektem i rysownikiem Michałem Smołą. Michał przyjeżdża do nas dość regularnie i wprowadza nas w tajniki m.in. rysunku architektonicznego. Byliśmy umówieni na zajęcia w plenerze. Na początek kawa i omówienie zajęć. Pogoda nam sprzyjała, więc mieliśmy za zadanie rysować bardziej i mniej znane zaułki naszego miasta. Okazuje się, że nawet często uczęszczane i znajome miejsca pokazane przez kogoś z zewnątrz wyglądają trochę inaczej, bardziej urokliwie. Może na co dzień nie mamy czasu, żeby im się dokładniej przyjrzeć? A rysowanie elementów architektury wymaga przede wszystkim wnikliwej obserwacji.

Pierwsze miejsce, jakie wybraliśmy, to okolice kościoła pw. św. Michała. Każdy mógł sobie wybrać jakiś element do szkicowania i miejsce obserwacji. Musieliśmy sobie przypomnieć zasady perspektywy wpajane nam przez prowadzącego, zakomponować wybrany kadr, no i do roboty… W trakcie takich zajęć każdy się koncentruje na pracy, jakby „odpływa”, zapominając o wszystkim wokół. Ale też zauważamy, że pozwalamy sobie na coraz więcej, eksperymentujemy ze sposobem szrafowania, szukamy nowych technik, narzędzi i materiałów (grafit, węgiel, piórko, cienkopis, kredki, akwarela…). Może kiedyś to pozwoli wypracować własny styl…?

Na kolejną część zajęć przenieśliśmy się w inną część rynku. Architektura to nie tylko bowiem obiekty sakralne, ale też klimatyczne domy mieszkalne, niektóre dość stare. Znowu szukanie miejsca, które uwiedzie urodą i… powstają kolejne prace. Michał przez cały czas krążył między nami, udzielając cennych rad, wskazując, co poprawić. Czasem jednym celnym słowem (albo jedną kreską…) potrafi zdopingować, zachęcić. W rezultacie wszyscy w grupie próbujemy coś robić samemu także po zajęciach.

W pewnym momencie właściciel jednego z „portretowanych” budynków podszedł zainteresowany tym, co się dzieje i w rezultacie zaprosił nas na chwilę do swojego „tajemniczego” ogrodu ukrytego za domem. A miał się czym pochwalić! Takie urokliwe miejsce w ruchliwym centrum naszego miasta, a zupełnie nieznane…

Oglądaliśmy efekty naszej pracy z prawdziwą satysfakcją. Czekamy na ich ekspozycję na korytarzach Biblioteki i oczywiście na następne warsztaty!


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2025. Zadanie „Biblioteka zawsze BLISKO kultury”

red. M.Gardyza

Strony w dziale:

Strony w dziale: