Konferencja w Gdyni. Infrastruktura bibliotek. Inwestycja i co dalej?

Konferencja w Gdyni

Polkowiccy bibliotekarze uczestniczyli w organizowanej przez Instytut Książki konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”, która odbyła  się w dniach 13-14 listopada 2023 roku.

Konferencja stanowiła znakomitą okazję do rozmów z bibliotekarzami z całego kraju. Sukcesy i doświadczenia związane z budową i rozbudową bibliotek, innowacyjne rozwiązania w tym systemy biblioteczne, wiedza na temat współpracy z samorządami i wykonawcami w zakresie rozbudowy bibliotek – to tematy szczególnie ważne w pracy bibliotekarza.

Wydarzenie skierowane było przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, planujących inwestycje w swoich bibliotekach w przyszłości. 

Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień powiązanych z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie oraz zasadami realizacji zadań. W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli szansę wysłuchać prezentacji, dyskusji i wystąpień stanowiących zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji od specjalistów, samorządowców, przedstawicieli beneficjentów i bibliotekarzy, którzy mają już za sobą doświadczenia związane z inwestycjami w infrastrukturę bibliotek.

W drugim dniu konferencji bibliotekarze w grupach zwiedzali biblioteki Gdyni i regionu.

Stacja Kultura w Rumii (Biblioteka Rumia) - jedna z pierwszych w Polsce bibliotek wybudowanych na czynnym dworcu kolejowym. Wielokrotnie nagradzana za zastosowane rozwiązania architektoniczne- do dziś stanowi znakomity przykład nowoczesnej biblioteki.

Biblioteka Chylonia znajduje się na parterze budynku, w którym mieści się również Przystań sąsiedzka.
Poza nieustannie powiększanym księgozbiorem biblioteka posiada w swoich nowoczesnych wnętrzach dużą wypożyczalnię z miejscami pracy indywidualnej i komputerami dla czytelników, wydzieloną przestrzeń na różnego rodzaju warsztaty oraz oddzielną przestrzeń dla dzieci. Z ciekawostek - w Bibliotece Chylona można bezpłatnie wypożyczyć rower cargo.

Biblioteka Pustki Cisowskie - placówka działa w nowo wybudowanym lokalu (styczeń 2022 rok). Jest to nowoczesny lokal, w którym znajdują się wydzielone strefy: stanowiska do pracy z darmowym Internetem, strefa relaksu dla dorosłych, oraz kącik zabaw dla dzieci. Czytelnicy mogą korzystać z wyrzutni na książki, do której można oddać książki o dowolnej porze. Posiada udogodnienia dla mieszkańców ze specjalnymi potrzebami: dla osób o ograniczonej mobilności, słabosłyszących oraz słabowidzących. Biblioteka mieści się w Przystani sąsiedzkiej.

Biblioteka Witomino - funkcjonuje od 26 września 2023 roku w nowo wybudowanym, dedykowanym bibliotece budynku ulokowanym tuż obok Domu sąsiedzkiego. Budynek biblioteki wyróżniają duże okna oraz jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania drewnianą ażurową kurtyną. Pomieszczenia są w pełni dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej sprawności. Jest winda, nie ma progów, drzwi są szerokie a sufity akustyczne, czyli nie powstaje pogłos. Całości dopełnia przestronne patio z małą architekturą, fontanną posadzkową i zieleń zasadzono sześć nowych drzew, trawy i byliny. W bibliotece poza bogatymi zbiorami można znaleźć salę dla najmłodszych, salę warsztatową, strefę relaksu, strefę pracy ze stanowiskami roboczymi i laptopami.

Biblioteka z Pasją - to biblioteka dedykowana młodzieży. Zdecydowanie coś więcej niż wypożyczalnia książek.
To przestrzeń do twórczego spędzania czasu, miejsce spotkań, które łączy edukację z hobby. Prowadzona przez bibliotekarzy którzy wiedzą co to znaczy mieć pasję i doskonale rozumieją młodych ludzi, bo głównie do nich jest skierowana oferta biblioteki - komiksy, mangi, teen drama, gry planszowe, fantastyka i książki w językach obcych.
Do dyspozycji użytkowników jest również pianino i gitara elektryczna.

Uczestnicy konferencji jednogłośnie stwierdzili, że nowoczesne, dobrze zaprojektowane biblioteki stanowią miejsca przyciągające społeczność lokalną, zarówno swoją ofertą jak i  wnętrzami, w których aż chce się przebywać.

red. N.Moroz-Kiełbasińska

Strony w dziale:

Strony w dziale: