Relacja z warsztatów „EtnoKultura w rękodziele”

W piątek, 28 czerwca, w Sali audiowizualnej Biblioteki odbyły się warsztaty rękodzielnicze „EtnoKultura w rękodziele” poświęcone tworzeniu termoforów z pestkami z wiśni. Warsztaty prowadziła Wioletta Mrozek, która od lat zajmuje się rękodziełem i promowaniem tradycyjnych technik rzemieślniczych.

Spotkanie miało miejsce w przytulnej przestrzeni Biblioteki, gdzie zgromadziła się grupa entuzjastek rękodzieła. Wioletta Mrozek rozpoczęła warsztaty od krótkiego wprowadzenia na temat historii i znaczenia termoforów w różnych kulturach, podkreślając ich rolę w medycynie ludowej oraz codziennym życiu.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z materiałami potrzebnymi do wykonania termoforów, w tym z tkaninami naturalnymi i suszonymi pestkami z wiśni, które dzięki swoim właściwościom termicznym doskonale sprawdzają się jako wypełnienie. Wioletta krok po kroku pokazała, jak uszyć pokrowiec na termofor, a następnie jak go wypełnić i odpowiednio zabezpieczyć.

Warsztaty przebiegały w atmosferze pełnej zaangażowania i twórczej energii. Uczestniczki, niezależnie od poziomu zaawansowania w rękodziele, z zapałem przystępowali do pracy, dzieląc się swoimi pomysłami i doświadczeniami. Prowadząca była dostępna przez cały czas, udzielając indywidualnych porad i wsparcia, co sprawiło, że nawet osoby początkujące czuły się pewnie i komfortowo.

Na zakończenie warsztatów każda uczestnika miał gotowy termofor, który mógła zabrać do domu. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy i zgodnie podkreślali, że warsztaty nie tylko nauczyły ich nowych umiejętności, ale również pozwoliły na chwilę relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Zadanie „EtnoKultura? Uczestniczę!”

red. A.Dobrowolski

Strony w dziale:

Strony w dziale: