Recenzja książki „W godzinie próby” Kate Hewit

Recenzja książki „W godzinie próby” Kate Hewitt

„W godzinie próby” to wielowątkowa powieść z elementami romansu, historii, wojny i czasów współczesnych, które wywołują emocje i wciągają czytelnika.

Wielowątkowość to dwie płaszczyzny czasowe:

- lato i ostatnie miesiące przed desantem wojsk amerykańskich na wybrzeże Francji,

- tygodnie przygotowań do tej akcji w Londynie,

- obraz społeczeństwa londyńskiego w czasie nalotów i bombardowań.

            Właśnie wtedy dochodzi do nawiązania znajomości dwóch żołnierzy Toma i Mathew z siostrami Lilly i Sophie. Zarówno siostry są jak ogień i woda, tak i chłopców charakteryzują odmienne cechy charakterów. Tom jest żywiołowy, energiczny, wesoły i towarzyski a Mathew skryty, tajemniczy, poważny typ samotnika. Ostatnie dni przed akcją upływają im na spotkaniach w klubie, wizytach w restauracjach. Aż wreszcie przychodzi ta noc; noc wyjazdu.

            Autorka dużo miejsca poświęca samej wojnie. Nie zarzuca nas jednak masą opisów wojny, to tylko epizody, które składają się na cały obraz.

            Poszczególne informacje trafiają do nas jakby „między wierszami”. Desant, wędrówka do celu, walki, postawy żołnierzy i oficerów w różnych sytuacjach. Ukazuje, że ten sam człowiek waleczny i odważny n a polu walki, może przeżyć moment załamania, cofa się i ucieka. Tchórzy w tytułowej „godzinie próby”. Co robi przyjaciel? Jak rozwiąże dylemat, przed którym staje ? Ma dopuścić do dezercji? Strzela i okalecza. Nie dopuszcza do hańby.

Druga płaszczyzna czasu to wiele lat po wojnie. Tom już nie żyje, ale wojna dotyka nie tylko tych, którzy w niej brali udział, dotyka także ich pokoleń, synów, wnuków. Czas wymaga wyjaśnień. Muszą dokonać tego wnuk Sophie i wnuczka Toma. Jak im się to uda?

            Warto dowiedzieć się czytając tą ciekawą książkę.

Zofia Mikołajczuk DKK Polkowice

wrzesień 2023 rok

Strony w dziale:

Strony w dziale: