Recenzja powieści „Pani March” Virginia Feito

Powieść pt. „Pani March” napisała Virginia Feito, urodzona w 1988 roku w Madrycie. Mieszkała we Francji oraz Wielkiej Brytanii, studiowała język angielski i dramat na uniwersytecie w Londynie. Powieść, wydana w 2021 roku, jest jej debiutem.
            Główną bohaterką jest tytułowa Pani March, mieszkająca w bogatej dzielnicy Nowego Jorku, żona bardzo znanego pisarza.

Pani March, pochodząca z bogatej rodziny, została żoną ‘najprzystojniejszego mężczyzny na kampusie”, George’a Marcha, szacownego wykładowcy uniwersyteckiego. Z czasem George porzucił karierę naukową i zajął się pisarstwem. Państwo Marchowie mieszkają w dość ładnym apartamencie, mają służącą. Ich syn, Johnatan, ma osiem lat. Pani March ma wprost obsesję na punkcie bogactwa, wszystko robi na pokaz, bardzo liczy się z opinią innych na temat jej osoby. Prawdziwy szok spowodowało przypuszczenie właścicielki cukierni, jakoby to pani March była pierwowzorem głównej bohaterki nowej powieści jej męża. Według pani March „Przecież to okropna baba. Brzydka i głupia. Nigdy nie chciałabym być kimś takim”. Jednak ta wypowiedź, lubianej do tej pory Patricii, staje się początkiem dziwnego zachowania głównej bohaterki. Nabiera podejrzeń w stosunku do własnego męża, nie wierzy jego słowom, podejrzewa go o straszne czyny. Pani March coraz bardziej zaplątuje się w sieć własnych wymysłów i podejrzeń, jest coraz bardziej niezadowolona z siebie. Z czasem traci kontrolę nad własnym postępowaniem.

Ta powieść to mieszanka thrillera psychologicznego, satyry społecznej oraz czarnej ko9medii. Zagłębianie się w jej treść to niewątpliwa przyjemność. Sympatyczna na początku pani March, mimo że patrząca z góry na wszystkich wokół, staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a chwilami przerażająca. W każdym kolejnym rozdziale dzieją się z nią coraz dziwniejsze rzeczy…aż do niesłychanie zaskakującego końca. Wspaniały jest ten debiut młodej pisarki. Gorąco zachęcam do przeczytania rewelacyjnej „Pani March”.

Aleksandra Szymkowska-Padniewska DKK Polkowice

Sierpień 2023

Strony w dziale:

Strony w dziale: