Recenzja powieści „Słowik” Kristin Hannah

słowik

Autorką powieści „Słowik” jest Kristin Hannah, amerykańska pisarka, urodzona w 1960 roku. Jest absolwentką wydziału prawa Uniwersytetu w Waszyngtonie. Zanim zajęła się pisarstwem, pracowała jako prawnik psychiatra. Zaczęła pisać, gdy będąc w pierwszej ciąży, która była zagrożona, musiała leżeć. Pierwsza jej powieść pt. „Wspólnicy” została wydana w 1991 roku. W ciągu dwudziestu lat napisała trzydzieści powieści, za które zdobyła liczne nagrody. Powieść „Słowik” ukazała się w lutym 2015 roku. W krótkim czasie stała się bestsellerem „New York Timesa” oraz Książka Roku Amazona i Goodreads, została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków. Akcja powieści toczy się we Francji w czasie drugiej wojny światowej. Głównymi bohaterkami są siostry Vianne i Isabelle Rossignol, mieszkające w fikcyjnej miejscowości Carrivean, na południe od Paryża.

W powieści „Słowik” autorka chciała opisać życie kobiet w wojennych czasach. Zgłębiając ten temat spotykała się z wieloma kobietami, które przeżyły wojnę. W czasie przygotowań do pisania natrafiła na historię życia Andrei de Jongh, Belgijki, która była bojowniczką ruchu oporu. Pomagała w stworzeniu jednej z pierwszych tras przerzutowych dla uciekinierów z obozów jenieckich. „Słowik” to opowieść fikcyjna, ale oparta na faktach historycznych. Bohaterska Belgijka stała się pierwowzorem Isabelle. Młodsza z sióstr osierocona przez matkę w wieku zaledwie czterech lat, została oddana na wychowanie obcym ludziom. Ojciec nie był zainteresowany opieką nad córkami. Isabelle zawsze była buntowniczką, walczyła o swoje, przekraczała wszelkie normy, nic sobie nie robiła z nakazów ani zakazów. Nie miała także dobrych relacji ze starszą o dziesięć lat siostrą. Vianne, mając piętnaście lat, zakochała się z wzajemnością. Wyszła za mąż i w wieku lat dwudziestu została matką. Kiedy w 1940 roku Niemcy zajęli Francję, Isabelle miała dziewiętnaście lat. Zaangażowała się w walkę z okupantem. Początkowo roznosiła propagandowe ulotki. Z czasem zaczęła przeprowadzać rannych lotników angielskich przez Pireneje do Hiszpanii. W tym czasie jej siostra wraz z córką znosiła niedogodności codziennego życia bez męża, który walczył na froncie.

„Słowik” jest hołdem złożonym wszystkim kobietom, którym przyszło żyć w tak trudnym czasie. Wszystkie one były bohaterkami, niezależnie od tego, gdzie żyły i co robiły. Każdy dzień był wyzwaniem, każdy kolejny trudniej było przeżyć. Codzienne życie było walką o przetrwanie. W powieści spotykamy kobiety, które chciały żyć, matki, które poświęciły wszystko, aby ocalić swoje dzieci, mężatki czekające z nadzieją na powrót z wojny mężów. Wojenne losy wielu kobiet zostały opisane w „Słowiku”. To piękna powieść, którą każdy powinien przeczytać.

Aleksandra Szymkowska-Padniewska, DKK Polkowice, listopad 2023

Strony w dziale:

Strony w dziale: