Recenzja książki "Motyl" Lisy Genovy

 

motyl

 

Powieść „Motyl” jest dziełem Lisy Genovy, amerykańskiej doktor nauk neurologicznych na Uniwersytecie Harvarda. Jest to jej debiut literacki wydany w 2007 roku. Powieść została nagrodzona Bronte Prize 2008, nominowana do 2010 Indies Choice Debut Book of the Year, zwyciężyła w konkursie Bexley Book of the Year Award 2011. Przez ponad czterdzieści tygodni była na liście bestsellerów „New York Timesa”. Przetłumaczono ją na dwadzieścia pięć języków. Główną bohaterką jest Alice Howland, wykładowca psychologii kognitywnej na Uniwersytecie Harvarda.

Lisa Genova napisała tę powieść, aby uświadomić ludzi na całym świecie, czym jest choroba Alzheimera. Pięćdziesięcioletnia Alice – żona, matka, naukowiec – jest u szczytu kariery. Jej praca i status społeczny zależą od jej umysłu. Bierze udział w konferencjach, odczytach i sympozjach na całym świecie. Kiedy kilka razy zdarza jej się o czymś zapomnieć, zgłasza się do lekarza. Myśli, że jej problemy wynikają z menopauzy lub przemęczenia. Diagnoza jest przerażająca: Alzheimer. Dla osoby nią dotkniętej świat staje się coraz mniej zrozumiały. Każdy na nią chorujący z dnia na dzień staje się osobą niepełnosprawną. Na podstawie powieści powstał film „Motyl. Still Alice” z Julianne Moore w roli głównej, za którą aktorka dostała Oscara w 2015 roku.

Alicja Sadowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera uważa tę książkę za najlepszą powieść o tej chorobie.
W Polsce cierpi na nią około trzystu tysięcy osób. Powieść jest niezwykle interesująca. Autorka pokazuje życie kobiety zmagającej się z tą straszną chorobą, problemy jej oraz jej najbliższych. Choroba postępuje, bo nie ma na nią lekarstwa. Świat chorego kurczy się z każdym dniem bardziej, on sam staje się coraz bardziej zależny od innych. Powieść smutna, tym bardziej, że prawdziwa.

Aleksandra Szymkowska-Padniewska, DKK Polkowice

grudzień 2023 rok

Strony w dziale:

Strony w dziale: