Recenzja książki „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana

Mężczyzna imieniem Ove

RECENZJA KSIĄŻKI „MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE”

 "Mężczyzna imieniem Ove" to książkowy debiut Fredrika Backmana, szwedzkiego blogera, dziennikarza i pisarza, urodzonego w 1981 roku. Powieść została wydana w roku 2012 i w krótkim czasie odniosła międzynarodowy sukces. W Polsce ukazała się w 2014 roku. Na jej podstawie nakręcono w 2015 roku film w Szwecji, a w 2022 - w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy Ove pojawił się na blogu pisarza i w głosowaniu internetowym został wybrany główną postacią jego debiutanckiej powieści.

       Tytułowy Ove jest Szwedem, ma 59 lat, jest emerytem, a od niedawna wdowcem. Powoli traci sens życia. Z każdym dniem coraz bardziej pogrąża się w depresji. Ma myśli samobójcze, a nawet próbuje wcielić je w życie. Żyje samotnie, unika ludzi, gdyż według niego "przeważnie nie są zbyt mądrzy". Jest człowiekiem o żelaznych zasadach i niezmiennych poglądach. Otaczający go świat coraz mniej mu się podoba. Aż pewnego dnia do domu obok wprowadza się małżeństwo z dwiema córeczkami. Obecność nowych sąsiadów w znaczący sposób wpływa na Ovego, burzy jego dotychczasowy ustabilizowany tryb życia i zmienia spojrzenie na otaczający go świat.

        "Mężczyzna imieniem Ove" to piękna, wzruszająca historia człowieka, który od początku wzbudzał moją niechęć do niego za liczne dziwactwa, sarkazm, upór oraz stanowczość. W miarę rozwoju akcji, szczególnie, gdy poznałam historię jego życia, coraz mniej mnie denerwował, a zaczął wzbudzać zrozumienie i współczucie, a nawet sympatię. Ove zmienia się, ukazuje swoją ludzką twarz, pozwala nam zrozumieć motywy swojego postępowania. Cieszymy się, że powoli przestaje być samotnikiem, zaczyna dostrzegać wokół innych ludzi i odczuwa chęć niesienia pomocy.

        Wspaniała historia, opowiedziana w bardzo ciekawy sposób. Denerwuje, wzrusza, chwilami śmieszy, ale również wyciska łzy z oczu. Bardzo polecam każdemu zapoznać się z historią człowieka imieniem Ove.

Aleksandra Szymkowska-Padniewska, DKK Polkowice

Styczeń 2024 rok

Strony w dziale:

Strony w dziale: