Recenzja książki „Tysiąc wspaniałych słońc” Khaleda Hosseini

Tysiąc wspaniałych słońc

RECENZJA KSIĄŻKI „TYSIAC WSPANIAŁYCH SŁOŃC”

Autor powieści urodził się w Kabulu, stolicy Afganistanu, w 1965 roku. W 1970 roku wraz z rodziną wyjechał do Iranu, następnie w 1976 roku do Francji, a po czterech latach - do Stanów Zjednoczonych. Khaled studiował biologię na Uniwersytecie Santa Clara oraz medycynę na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. W latach 1996 - 2004 pracował jako lekarz internista. Pisać zaczął jeszcze w czasie pobytu w szkole średniej. Zainspirował się powieścią Johna Steinbecka pt. 'Grona gniewu". W tym czasie pisał opowiadania w języku angielskim. Po latach jedno z nich przerobił na powieść.

Był to wydany w 2003 roku 'Chłopiec z latawcem'. Powieść tę przetłumaczono na ponad 40 języków, odniosła sukces na całym świecie. Kiedy Khaled odwiedził Afganistan w 1992 roku, był zszokowany dewastacją, jaką spowodowały lata wojny domowej oraz radzieckiej interwencji. W czasie tego pobytu obserwował kobiety afgańskie, noszące burki. To zainspirowało go do napisania 'Tysiąca wspaniałych słońc'. Tytuł powieści to fragment wiersza XVII - wiecznego perskiego poety Saiba - e - Tabriziego. Również ta powieść, wydana w 2007 roku, odniosła międzynarodowy sukces. Przez ponad dwa lata była na liście bestsellerów New York Timesa.

Głównymi bohaterkami powieści są dwie kobiety, żony tego samego mężczyzny. Pierwsza żona to Mariam. Była nieślubnym dzieckiem, mieszkała z matką w ubogiej chatce, a jedyną atrakcją jej życia były cotygodniowe spotkania z ojcem. Kiedy zmarła jej matka, ojciec wziął ją do swojego domu. Mieszkał w nim razem z trzema żonami i dziewięciorgiem dzieci. Bardzo szybko ojciec wydał ją za mąż za szewca Rasheeda. Piętnastoletnia Mariam została zabrana do domu męża do Kabulu. Drugą żoną była Lajla. Mieszkała z rodzicami w sąsiedztwie Mariam i Rasheeda. Chodziła do szkoły, uczyła się również w domu. Miała koleżanki oraz chłopaka, w którym była zakochana. Podczas jednego z zamachów bombowych zginęli jej rodzice. Zaledwie czternastoletnią dziewczynę zabrał do swojego domu Rasheed. Wkrótce Lajla zorientowała się, że jest w ciąży i dla własnego bezpieczeństwa zgodziła się poślubić Rasheeda. Początkowo między kobietami panowała wroga niechęć, która z czasem, w obliczu ich okrutnego losu, zamieniła się w przyjaźń. 

Akcja powieści toczy się od początku lat 60 - tych XX wieku do początków XXI wieku. Tematyka jest bardzo interesująca, losy bohaterek ukazane są na tle wojny. Świat, w którym żyją, jest zdominowany przez mężczyzn, one są pozbawione wszelkich praw, codziennie walczą o przetrwanie i o życie własnych dzieci. Książka wywołuje skrajne emocje: złość, niedowierzanie, gniew, wściekłość, strach. Powieść warta przeczytania, ale raczej dla osób o silnych nerwach.

Aleksandra Szymkowska-Padniewska, DKK Polkowice

Luty 2024 rok

Strony w dziale:

Strony w dziale: